Skip to content ↓

Ellen Wilkinson
Primary School

Meet Our Staff

AThe Staff at EWPS

A school is only as good as the quality of staff that supports it!  At EWPS we have a highly effective, experienced staff team to help us achieve the very best outcomes for the children in our care.

We have low staff turnover, and so our current staff cover a wealth of knowledge and experience whilst having a few new faces to ensure that we are incorporating the very best from other school’s experiences! We are also fortunate to have people from a range of cultural backgrounds, with many people speaking more than one language, helping us promote access in our multi-cultural school.

In order to maintain the quality of our team we ensure staff continuing professional development and support is prioritised and that staff are clearly involved in the development of the school. At EWPS everyone contributes to our success!

Please see below for details of our staff team including those based in the school, our childcare provision and our Children’s Centre.

SENIOR LEADERSHIP TEAM (SLT)

ROLE

NAME

Headteacher

Sue Ferguson

Deputy Headteacher (Inclusion)

Janice Owen-Amadasun

Deputy Headteacher (Assessment)

Suzanne Ferdinand (Mat)

Acting Deputy Headteacher ( incl. Children’s Centre)

Peter Hilton

Acting Assistant Headteacher (incl.Little Ellies)

Sheleena Laskar

CLASS BASED STAFF

YEAR GROUP

CLASS NAME

TEACHER

ADDITIONAL TEACHING STAFF

SUPPORT STAFF

Nursery

Nursery

Abi Mustafa

Sheleena Laskar

Nozat Khurshid (NNEB)

Saira Khanom (NNEB)

Julfa Khanom (NNEB)

Gina York

Laura Sayer (0.5)

Reception

Guppy 1

Delia Paul

Guppy 2

Milly-May Binion

Year 1

Clownfish

Neelam Yousaf

 

Laura Sayer (0.5)

Hayley Golding

Doreen Johnson

Sam Maskell-Palmer

Sharon Tate

Pam Carey

Lionfish

Carla Burchell

Year 2

Jellyfish

Olivia Rumah

 

Starfish

Steve Kimberley

Year 3

Lobster

Abdul Hanif

 

Emma Herbert

Carlie Davison

Angie Willis(0.5)

Laura Prendegast

Katrin Furney (0.6)

Adelina Salihu

Turtle

Sally Dains

Year 4

Octopus

Sophie Woodward

 

Seahorse

Joy Osobu

Year 5

Dolphin

Joanne Higgins

Marie Feeney (Mat)

Nick Horne

George Golding

Nadia Cojocariu

Stingray

Marwa Akhazzan

Year 6

Shark

Rebekah St Hilaire Dinh

Aziza Husain (0.5)

Whale

Zenam Khan

 

FLOAT STAFF

ROLE

NAME

Cover Teachers

Rebecca Ellis, Sheila Matthews (0.2), Sudha Sreedharan

Mandarin Teacher

Yang Meng, Yanchun Yang,  Zimeng Fan,  Wang Haomeng

SEN Support

Lesley Harmer

EAL Support

Nadia Cojocariu, Kristina Pociute, Nick Horne (0.5)              

Sports Coach

Kick London

Cover Supervisors

Kim Anderson, Pam Carey, Nick Horne, Sharon Tate, Angie Willis,

CURRICULUM LEADER TEAM (CLT)

SPECIFIC AREA

LEADER

Computing

Joy Osubu

Discovery (Geography & History)

Abdul Hanif

Discovery (Art &DT)

Sudha Sreedharan

English

Steve Kimberley

Global Learning & MFL

Abi Mustafa

Maths

Marie Feeney

P.E. & Healthy Schools

Rebecca Ellis

R.E & P.S.H.E

Joanne Higgins

Science

Olivia Rumah

PASTORAL

AREA

LEADER

Safeguarding Team (incl. CP)

Sue Ferguson, Janice Owen-Amadsun, Suzanne Ferdinand, Peter Hilton, Sheleena Laskar, Julie Baker, Dwight Hart, Lynn Wilson

Learning Mentors

Julie Baker & Dwight Hart

Attendance Manager

Lynn Wilson

House Leader

Joanne Higgins

Pupil Voice/ Parent Champions (PVPC)

Joanne Higgins, Carla Burchell, Andie Salahuddin, Rebecca Ellis, Julie Baker, Angie Willis, Lesley Harmer, Kim Anderson, Tasnim Shahed

Lunchtime Supervisors

Victoria Beautyman, Somiya Akhazzan, Lisa Scotney

ADMINISTRATION, FINANCE & FACILITIES

AREA

LEADER

Office Manager

Lynn Wilson

Facilities & Finance Manager

Jan Connor

EYFS Admin (including Little Ellies)

Kerry Doody (Mat)

Resources & Finance

Mark Ferguson

Reception

Tasnim Shahid

IT Systems & Network Manager

Mr. L Dixon

Site Supervisor

Simon Sutton

Cleaners

Violet Devlin, Ali Fazelkhan, Kristina Pociute

Neringa Zuperkiene, Hasina Ahmed

Cook (London Borough of Newham)

Lisa Turpin  

CHILDREN’S CENTRE

AREA

LEADER

BSiL Lead Peter Hilton

BSiL Manager & Childcare Deputy Manager

Leena Choi

Childcare Manager

Sheleena Laskar

Children’s Centre Data

Kerry Doody

Children’s Centre Administrator

Sarah-Jane Spencer

BSiL Early Education Practitioner

Emily Whalan         

Family Support Worker

Carly Mullen

BSiL Early Years Practitioners

Kenny Showunmi, Nuray Shoukri

LITTLE ELLIES (0-5 CHILDCARE)

AREA

LEADER

Childcare Manager

Sheleena Laskar

Childcare Deputy Manager

Leena Choi

Little Ellies Administration

Kerry Doody

Senior Childcare Officers

Flutera Hasani, Stacey Reed

Childcare Officers

Shahnaj Sultana, Johanna Autier, Stephanie Drummond, Elisabeta Likmeta, Sharon Greaves Mann, Saidat Aderenle Olaofe, Georgina Frimpong, Rumana Akthar, Reena Begum, Sefali Begum